Yüksek Miktarda Potasyum İçeren 10 Gıda ve Potasyumun Faydaları

Yüksek Miktarda Potasyum İçeren 10 Gıda ve Potasyumun Faydaları

Her gün yeterli miktarda potasyum tükettiğinizden emin olun. Neden mi? Çünkü potasyum vücudun sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasını sağlayan besleyici bir madde. Aynı zamanda kalp, böbrek, beyin ve kas dokularının işlevinde görev alan vücutta en çok bulunan üçüncü mineral.

Şiddetli baş ağrısı, dehidrasyon, kalp çarpıntısı ve şişkinlik potasyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Doğal gıdalardan alınan potasyum tahmin ettiğiniz üzere en sağlıklı olanı. Günümüzde yetişkin kadın ve erkeklerin günlük alması gereken potasyum miktarı 4700 mg olarak belirlenmiştir. Fazla bir miktar gibi görünebilir ama aslında birçok kişi bu miktarı günlük olarak karşılayabiliyor. Karşılayamayanlar ve potasyum eksikliği yaşayanlar aynı zamanda doğal beslenmek isteyenler için zengin potasyum kaynağı gıdaları sizler için derledik.

Potasyum Oranı Yüksek 10 Gıda

Potasyum açısından zengin gıdalar nelerdir? Günlük ihtiyacınızı karşılamak için seçebileceğiniz bir sürü potasyum açısından zengin gıda var. Bu liste, en yüksek potasyum içeriğine sahip bazı gıdalardan oluşuyor.

1) Avokado: 1.067 miligram

Avokado kesinlikle en sevdiğim potasyum zengini gıdalardan biri. 2013 yılında yayınlana bir çalışmada avokado tüketiminin metabolik hastalık oluşumunu engellediği ortaya çıktı.

2) Meşe Palamudu Kabağı (Acorn Squash) : 896 miligram

Meşe palamudu kabağı pek bilinmeyen ama yüksek düzeyde antioksidan ve potasyum  içeren bir sebze.En etkileyici olan yanı ise, sadece bir porsiyonunda bulunan karotenoidlerdir. Bu antioksidan tipi, cilt, göğüs, akciğer ve prostat kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini önleme ve bunlarla mücadele etme konusunda yardımcı olmaktadır.

3) Ispanak: 839 miligram

Temel Reis’in ıspanağı seçmesi tesadüf olamaz değil mi? Ispanak yalnızca potasyum zengini değil aynı zamanda tam bir kanser savaşçısıdır.

4) Tatlı Patates: 855 miligram

Tatlı patates, normal patatesten çok daha fazla besleyici madde ve potasyum içeren bir gıda. Aynı zamanda beta-karoten, vitamin C ve vitamin B6 bakımından da zengin.

5) Yabani Somon : 772 miligram

Somona yalnızca potasyum zengini demek olmaz… Potasyumun yanı sıra diğer vitaminler, mineraller ve proteinlerle dolu olan bu muhteşem canlı depresyon, yüksek tansiyon, dikkat eksikliği ve eklem ağrılarını azaltıyor.

6) Kurutulmuş Kayısı: 756 miligram

Kurutulmuş kayısı potasyumu direk alabileceğiniz en hızlı ve kolay yol. Aynı zamanda tatlı ihtiyacınız da karşılıyor. Epidemiyolojik araştırmalar kayısı ve diğer kuru meyveleri tüketen kişilerin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

7) Nar: 667 miligram

Nar ve suyu yoğun miktarda potasyum içeriyor. Ayrıca lif, C vitamini ve K vitamini de bulunduruyor. Ek olarak, nar vücuttaki kortizol seviyesini düşürüyor ve afrodizyak etkisi gösteriyor. Nar suyunun en sağlıklı içeceklerden biri olduğunu d söylemeden geçmeyelim…

8) Hindistan Cevizi Suyu: 600 miligram

Sıvı formda potasyum açısından zengin gıdalar mı arıyorsunuz? Sizlere, kalorisi düşük hem potasyum açısından zengin hem de elektrolitleri yüksek içeceği takdim ediyorum. Hindistan cevizi suyu! Bu mucizevi içecek acil durumlarda IV hidrasyon sıvısı olarak bile kullanılıyor.

9) Fasulye: 502 mg

Fasülye de hem potasyum hem de lif açısından zengin gıdalardan biri. Mayo Clinic’e göre, fasulye gibi lif bakımından zengin gıdaları tüketmek diyabet ve kalp hastalığı riskinizi düşürmeye yardımcı oluyor.

10) Muz : 487 miligram

Muzun iyi bir potasyum kaynağı olduğunu birçok kişi bilir, ancak aynı zamanda şeker ve karbonhidrat oranı da nispeten yüksektir. Bu nedenle, egzersiz öncesi veya egzersiz sonrası enerji kaynağı olarak muzu öneriyorum. Özellikle yoğun bir egzersiz, potasyum seviyenizi azaltır bu nedenle sonrasında muz gibi potasyum bakımından zengin gıdaları tüketmek çok önemlidir. Bilimsel araştırmalar, muzun içeriğindeki dopamin sayesinde depresyona iyi geldiğini ve ruh halini düzelttiğini de göstermiştir.

Potasyumun Faydaları Nelerdir?

1. Kalp Sağlığınızı Artırır

Potasyum kalp ritminizin sağlıklı ve olması gerektiği gibi olmasını sağlıyor. Kalp ritminizle ilgili sorun yaşıyorsanız, potasyum eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

2. Krampları Azaltır

Yüksek potasyum gıdaları tüketmenin başlıca yararlarından biri kas kramplarını azaltması ve kas gücünün iyileşmesidir. Kas güçsüzlüğü, kas ağrıları ve kas krampları potasyum eksikliğinden kaynaklanır. En iyi haber! Potasyum, adet öncesi kramplara da yardımcıdır.

3. İnme Riski Azaltır

Birkaç çalışma, yüksek potasyum düzeyleri olan kişilerde inme riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

4. Yüksek Tansiyonun  (Hipertansiyon)

Yakın zamanda güncellenen Harvard Medical School yayınlarına göre, ” Amerikan beslenme tarzı çok fazla sodyum ve çok az potasyum içeriyor” ancak bu durum yüksek tansiyonu engelleyemiyor. Bunun nedeni potasyumun hangi kaynaklardan alındığı olabilir. Çalışmalar, meyve ve sebzelerden alınan potasyumun çok daha faydalı olduğunu gösteriyor.

5. Selülit Görünümünü Azaltır

Selülit oluşumunun başlıca faktörlerinden biri sıvı retansiyonudur. Çoğu kişi çok fazla sodyum tüketir ve yeterli miktarda potasyum almaz. Sodyum, hücrelerinizden aşırı miktarda atık çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle, sodyum alımını azaltır ve potasyum bakımından zengin gıdaları tüketmeye başlarsanız, selülit görünümünü azaltabilirsiniz.

6. Kemik Erimesi

Araştırmalar,  kemik yoğunluğu artışı ile potasyum alımı arasında doğrudan bir ilişki buldu. Sitrat ve bikarbonat, potasyum bakımından zengin meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan iki potasyum tuzudur ve yakın tarihli bir araştırma, bu potasyum tuzlarının kemiklerin sağlığını gerçekten iyileştirebileceğini ve osteoporozun önlenebileceğini ortaya koymaktadır.

7. Sağlıklı Gelişim

Vücudunuz, tükettiğiniz karbonhidratları işlemek ve kullanmak için aslında potasyum kullanıyor. Bir çocuk veya bir yetişkine protein ve kas oluşturmak için ayrıca potasyum gerekir. Yaşınız küçükse ve bedeniniz hala büyüyor ise, potasyum büyümenizin normal, sağlıklı bir hızda devam etmesini sağlar.

Captcha işaretlenmemiş.