Yalancı Gebelik Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yalancı Gebelik Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yalancı gebelik nasıl olur?

Genellikle çocuk sahibi olmayı ciddi olarak takıntı haline getiren ve çeşitli durumlar ya da hastalıklar sebebiyle çocuk sahibi olamayan kadınların başına gelen durumlardan biri yalancı gebeliktir. Tıp dünyasında “pseudocyesis” olarak nitelendirilen bu durum, aslen ciddi bir psikolojik rahatsızlık ve travmayı da temsil etmektedir. En sık karşılaşıldığı dönem kadınların depresyon dönemleridir, ki bu depresyonlar da hali hazırda çocuk sahibi olamamaktan kaynaklanmaktadır. Sadece çocuk sahibi olmayı takıntı haline getiren kadınlarda değil, tam aksi durumlarda çocuk sahibi olmayı asla istemeyen kadınlarda da meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Çünkü bebek sahibi olmaktan kaçınmak da bir nevi psikolojik takıntıdır ve beyin kendini buna şartlamaya çalışırken bu şekilde problemler meydana gelebilir. Yalancı gebelik yaşayan bir kadın, normal bir hamilelik sürecinden en ufak bir farkı olmayan bir hamilelik süreci geçirir. Gerçek hamilelikte görülen tüm belirtiler yalancı hamilelikte de aynı şekilde görülmektedir. Ruh sağlığının kişinin beden sağlığına da ne büyük bir etkisi olduğunu kanıtlayan en gerçekçi durum yalancı gebeliktir.

Yalancı gebeliğin gelişme süreci

Yalancı hamileliğe dair belirtiler gerçek gebeliğe inanılmaz derecede yakındır. Bu durum yalancı gebelik geçiren kadını ve hatta doktorunu dahi yanıltacak seviyelerde olabilir. 9 aylık süreçte tüm bulgular yaşanıp artık doğum sürecine yaklaşılsa bile bu durumun ortaya çıkmama ihtimali bulunmaktadır. Çünkü yalancı gebelik yaşayan kadın, normal 9 aylık gebe bir kadının fiziksel olarak tüm özelliklerini taşır. Hastalığın en büyük özelliği, tıbbi olarak çocuk sahibi olması mümkün olmayan kadınların psikolojik olarak sürekli kendilerini bu duruma inandırmasıyla birlikte ortaya çıkmasıdır.

Örneğin; geçirdiği rahatsızlıklar sebebiyle rahmini aldırmış olan bir kadın da, tüpleri geçirdiği rahatsızlıktan ötürü bağlanmış olan kadın da, bu durumlar dışında herhangi bir sağlık problemi yüzünden hamile kalması imkansız olan kadın da kendilerini hamilelik psikolojisine sokarak yabancı gebelik sendromuna girebilirler. Durumun ilginç kısmı, çoğu kadın bu durumun gerçek bir hamilelik olduğuna kendilerini inandırmaktadırlar ve bu sebeplerden dolayı süreç fiziksel olarak da birebir belirtiler yaşanmaktadır.

Yalancı gebeliğin belirtileri ve tedavi yöntemi

Yalancı gebelikte de tıpkı gerçek gebelikte olduğu gibi bulantılar ve kusmalar, karnın içerisinde bir bebek varmış gibi gittikçe şişmesi, aylarca adet görmeme, göğüslerin gün geçtikçe şişmeye başlaması ve göğüs uçlarının süt gelecekmiş gibi değişik bir şekle girmesi, bu süreçlerde kilo almaya başlama ve sanki karnın içerisinde bebek varmış gibi içerdeki kıpırdanmalarının ve hareketlerinin hissedildiği tarzında belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu durumu çözüme kavuşturmanın yolu en acil şekilde bir jinekoloğa gidip bir ultrason testine girmektir. Uzman hekim, hamile olduğundan şüphelenilen kadının karnına ultrason cihazıyla bakınca içeride herhangi bir yaşam formu olmadığını gördüğünde bunu kadınla paylaşır ve bu süreçten sonra da mutlaka psikiyatristle bir tedavi sürecine girilmelidir. Bu durumun atlatılmasının en sağlıklı yolu psikolojik destek almaktan geçmektedir.

Captcha işaretlenmemiş.