Vücut Yağ Oranı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Vücut Yağ Oranı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Vücut yağ oranı ölçümü sizin kilo verme döneminizde yada sağlıklı yaşamı benimseme sürecinizde çok önemli bir yer tutar çünkü vücut yağ oranı ve kontrolü sayesinde doğru yolda mısınız yoksa yanlış yola mı saptınız acaba gibi soruların cevaplarını bulursunuz.

Vücut yağ oranı günümüzde on yada onbeş saniye süren bir ölçümle bilgisayarlara bağlı özel ölçüm cihazları ile yapılır ve sizin vücudunuzdaki yağ, kas oranı ve dengesi, kemik ağırlığınız, bölge bölge yani kol, bacak, gövde, basen gibi tüm vücudunuzdaki yağları ayrı ayrı göstererek ölçümünüzü yapar ve bunları bir rapor halınde size yada spor eğitmenize verir. Tabi bu noktada önemli olan vücut yağ oranı raporlarınız doğrultusunda beslenme ve antremanlarınıza yön verebilmeniz. Örneğin diyelim ki bir öncek ölçüme göre vücut yağ oranı raporunuzda yağ kütleniz bir kilo arttı, bu durumda ne yapmalısınız bilmeniz gerekir hemen o fazla çıkan bir kilo yağ tekrar eritmek için antreman ve beslenme programınıza müdahele edip değiştirmeniz gerekir ancak özel spor ve beslenme eğitmeniniz var ise bunu kendisi yapacaktır zaten, şahsen artık ben bu tip dalgalanmalarda ki çok fazla yaşamıyorum duruma kendim müdahele edip nerede yanlış var tespit edip ona göre beslenme programımda değişiklikler yapıyorum zamanla tecrübe ve bilgi sahibi oldukça bu sizde de olacaktır ancak önemli olan sporu laf olsun diye yapmamakta eğer olaya böyle bakarsanız ne tecrübeniz artar ne de bilginiz, ve sürekli olduğunuz yerde sayarsınız.

Vücut yağ oranı raporlarınızı saklamanızı tavsiye ederim böylelikle hem en baştan beri yaşadığınız olumlu gelişimleri takip etmiş olursunuz hemde hedefe giden yolda motivasyonuzu korumuş olursunuz.

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır?

Yapılan vücut yağ oranı testleri sonucundan vücut kitle endeksiniz de belirlenir işte dikkat etmeniz gereken asıl kriter bu. Peki nedir bu vücut kitle indeksi? Hemen açıklayayım sizlere, vücut kitle indeksi sizin kg cinsinden vücut ağırlığınızın metre cinsinden boyunuzun karesine bölünmesi ile ortaya çıkan değerdir yani şöyle;

Boy(Mt) X Boy(Mt) : Boy Çarpımı

Kilo(Kg) / Boy Çarpımı : Vücut kitle indeksi.

Bu hesaplama sonucunda belli sayı aralıklarında belli değerlendirmeler referans alınmıştır, onları da yazalım;

Vücut kitle indeksiniz;

18.5 kg/m2’nin altında ise: Zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise: Normal

25-29.9 kg/m2 arasında ise : Fazla kilolu

30-34.9 kg/m2 arasında ise: I. derece obez

35-39.9 kg/m2 arasında ise: II. derece obez

40 kg/m2 üzerinde ise: III. derece morbid obez

 

Captcha işaretlenmemiş.