Vicks Nedir?

Vicks Nedir?

Vicks içinde bulunan kafur ve ökaliptol, terebentin, mentol sayesinde sürülen noktalarda ki kılcal damarları genişleterektoksin attıran ve ağrıyı azaltan en çok da solunum yollarını düzenleyerek, akciğerlerde salgıyı arttıran bir kremdir.

Reçetesiz satılabilen bir ilaç markası olan Viks, bir Amerikan şirketi tarafından üretilmiştir. Viks daha çok nefes açması amacı ile kullanılan bir ilaç olmakla beraber, zaten içerik olarak da nefes açıcı etkisi olan ve nefesle solunarak ciğerlere çekilen bir ilaçtır.

Viksin içeriğinde üç temel aktif bileşen bulunmaktadır. Genellikle evde basit tedavi yöntemi olarak kullanılan viks daha çok haricen uygulanmaktadır. Evde annelerin çocuklarını tedavi etmesine yardımcı bir ilaç olan visk, öksürük ve soğuk algınlığı etkierini azaltması ile bilinmektedir.

Ferah ve mentollü kokusu ile serinlik hissi uyandıran viskin formülü ilk defa 1894 yılında geliştirilmiştir. Vicksin içeriğinde bulunan bu bileşenler, kafur yağı, okaliptüs yağı ve mentol gibi maddelerdir. Bunlara ek olarak viks; çamterebentin yağı,sedir yağı, Hindistan cevizi yağı ve lanolin içermektedir.

Vicks hakkında bilinmesi gerekenler

Küçük çocukların burun deliklerinin içine sürüldüğünde ani kolaps yapabilir.Soluma durumunda: kaynar su ile uygulanmalı ve asla mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanım: Preparat gebelikte ve emzirme döneminde kullanılmadan önce, bir hekime danıGılmalıdır. Emzirme döneminde, meme bölgesine uygulanmamalıdır.Çocuklarda uygulama: 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklar soluyarak içlerine çekmemelidirler.

Vicks yan etkileri
Nadiren ciltte aşırı hassasiyet reaksiyonları veya temas alerjisi (örn. temas egzaması) görülebilir. İçinde mentol bulunan eterik yağların solunması, ender olarak öksürüğe neden olabilir.

Captcha işaretlenmemiş.