Sis Nedir? Sis Nasıl Oluşur?

Sis Nedir? Sis Nasıl Oluşur?

Sis yatay görüşmesafesinin 1 kilometrenin altına düşmesi ile açıklanan meteorolojik bir olaydır. Sis; Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması şeklinde de bilinmektedir.. Yerle temas hava içierisinde yer alan su buharının yoğunlaşması veya donmasını takiben kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan su damlacıklarıdan meydana gelmektedir. 

Bazı durumlarda sis içinde çisenti olarak adlandırılan hafif yağış olabilmektedir. Bu olay zirai açıdan faydalı bir doğa olayıdır. Ancak bu durum deniz, kara ve hava ulaşımında olumsuz etkileri olabilmektedir.

Sis Türleri Nedir?

A - Hava Kütlesi Sisleri:

1- Radyasyon sisi: Açık ve durgun gecelerde ısı kaybı sebebiyle yer yüzeyi ve yüzeye yakın hava soğur. Yerden yukarı doğru yükseklik arttıkça atmosferde ters bir sıcaklık dağılımı ortaya çıkar. Alt seviyelerde hava soğuktur. Yükseklik arttıkça sıcaklık da artar. Soğuma havanın çiğ noktasına kadar inerse sis meydana gelir. Gece başlar, gündüz hava ısınınca, öğleye doğru ortadan kalkar.
 
2- Adveksiyon (Yatay Hava Hareketi) Sisi: Sıcak ve nemli havanın soğuk bir yüzey üzerine hareketi ile alt katmanların soğuyarak su buharının yoğunlaşması sonucu oluşan sislerdir.
 
3- Oroğrafik (Yer Şekili) Sis: Yatay hareket eden havanın yer şekli etkisiyle yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir. Yer şekli etkisiyle yükselme hafif hafif ve yataya yakın olmalıdır.
 
B - Cephe Sisleri: Karşılaşan iki farklı hava kütlesinden sıcak olanın soğuk olan üzerinde yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir.
Captcha işaretlenmemiş.