Mini Kaskoyu Herkes Yaptırılabilir mi?

Mini Kaskoyu Herkes Yaptırılabilir mi?

Araç kullanmak insanların büyük çoğunluğu için rutin ve sıradan bir aktivite olsa da trafik ortamında kimi zaman tehlikeli durumlar yaşanabiliyor.

Birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilen trafik kazaları sonucunda hem bedensel hem de maddi zararlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Kaza sırasında oluşabilecek hasarları belirli bir seviyede teminat altına almak için tüm motorlu kara taşıtlarının trafik sigortası yaptırması zorunlu tutuluyor. Diğer taraftan araç sahipleri hem kendileri hem de araçları için daha kapsamlı bir güvenceye ihtiyaç duyabiliyor ve trafik sigortasının yanı sıra kasko seçeneklerini de değerlendirmek isteyebiliyor.

Mini Kasko Ne İşe Yarar?

Bir aracın trafiğe çıkması söz konusu olunca akla ilk gelen sigorta türü zorunlu trafik sigortası oluyor. Yaptırılmaması durumunda cezai şart uygulanan bir sigorta türü olan zorunlu trafik sigortası, olası bir kaza halinde sadece karşı tarafta meydana gelen zararları teminat altına alıyor. Trafik sigortasının karşı taraf odaklı kapsamından dolayı çok sayıda sürücü araçlarına kasko da yaptırıyor ve bu sayede kendi araçlarını da güvenceye alıyor. Her sigorta türünde olduğu gibi kaskonun da birtakım şartları bulunuyor. Bazı durumlarda araç sahibi kasko yaptırmak istese de aracı kasko ile ilgili kriterlere uymayabiliyor veya kasko için oluşan prim tutarı araç sahibinin bütçesini aşabiliyor. Mini kasko tam da bu tip durumlar için çözüm sağlamaya yönelik bir sigorta ürünü olarak kullanıcılara sunuluyor. Standart kaskoya göre daha dar bir kapsamı olduğundan dar kasko olarak da adlandırılan mini kasko, araç sahiplerinin daha uygun fiyatlı primlerle kasko yaptırmalarına imkân tanıyor.

Mini Kaskonun Kapsamında Hangi Teminatlar Yer Alır?

Mini kaskoda teminatlar araç sahibinin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda belirleniyor. Müşteriler standart kasko kapsamında sunulan ana teminatlar arasından istediklerini seçip bu teminatlara mini kasko poliçelerinde yer verebiliyor.

Kaskolarda prim tutarı seçilen teminatlar ve poliçedeki limitlerle doğru orantılı olduğundan mini kasko fiyatları standart kasko fiyatlarına kıyasla daha uygun olabiliyor. Aracın seyir halindeyken ya da dururken sabit veya hareketli bir cisim ile ya da farklı bir araç ile çarpışması, aracın sürücünün herhangi bir hatası olmaksızın yanması, aracın parçalarının veya kendisinin çalınması ya da hırsızlık teşebbüsü sırasında araca bir zarar gelmesi gibi ana teminatlar mini kasko yaptırılırken araç sahipleri tarafından sıklıkla poliçeye ekletiliyor. Müşteri eğer uygun görürse mini kasko poliçesinin kapsamına çekici ve kurtarma hizmeti, ferdi kaza, ihtiyarı mali mesuliyet ve mini onarım gibi ek teminatları da ekletebiliyor.

Kimler Aracına Mini Kasko Yaptırabilir?

Standart kaskoda olduğu gibi mini kaskoda da sektörün önde gelen sigorta firmalarını bir araya getiren sigortam.net gibi sigortacılık platformlarından online sigorta teklif al işlemleri yaparak sigorta yaptırmak araç sahiplerinin hem zaman hem de maliyet açısından tasarruf etmelerine yardımcı oluyor. Aracına mini kasko yaptırmak isteyenlerin öncelikle bu sigorta türü özelinde talep edilen bazı ön şartları sağladıklarından emin olmaları gerekiyor. Mini kasko seçeneği sunan sigorta şirketlerinin bu konuyla ilgili uygulamaları birbirinden farklı olabilse de sigorta firmaları tarafından genellikle talep edilen kriterler aşağıda yer alıyor:

  • Aracın en az 3 en fazla 30 yaşında olması
  • Araç sahibinin yaşının 25’ten büyük olması
  • Trafik sigortası hasarsızlık kademesinin en az 5 olması
  • Sigorta yaptırılacak aracın türünün hususi araç, cip, panelvan ya da kamyonet olması
Captcha işaretlenmemiş.