Meme Dikleştirme Ameliyatı Neden ve Nasıl Yapılır?

Meme Dikleştirme Ameliyatı Neden ve Nasıl Yapılır?

Meme başının meme alt kıvrımın altında olduğu durumda sarkık meme patolojisine sahipsiniz demektir!

Bu durumda eğer meme dokunuz yeterli ise sadece meme başı ve meme dokunuzu eski yerine taşımak yeterli iken, meme dokusunun boşaldığı durumlarda ise silikon implant ile ilave dolgunluk kazandırmak gereklidir.Memede sarkma olmasının bir çok nedeni vardır; özellikle emziren annelerde meme hacmi artıp azaldığı için, zamanla yerçekiminin etkisiyle meme dokusunu kas dokusuna bağlayan bağlarda uzama ve gevşeme meydana geldiği için meme de sarkma meydana gelir. Sarkmış göğüsleri tekrar toparlayan herhangi bir ameliyat dışı yöntem bulunmamaktadır.

Sporun ise kesinlikle memenin dikleşmesi üzerine en ufak bir faydası olmadığını bilmeniz gerekmektedir.Meme dikleştirme ameliyatı doğru cerrahi teknik kullanıldığında oldukça yüz güldürücü netice verebiliyor.Tıpkı meme küçültme ameliyatında olduğu gibi amaç sarkmış olan deriyi çıkarup meme başını eski yerinme taşımakken farklı olarak bu ameliyatta doku çıkarmıyoruz. Hatta alt kısımda sarkmış olan bölümdeki dokuları kendilerini besleyen damarlardan ayırmadan memenin dekolte bölümünmde dolgunluk oluşturmak üzere yukarı yönde taşıyoruz. Bu tıpkı bir silikon gibi memeye dolgunluk sağlıyor.

Meme dikleştirme ameliyatını bazen sadece meme başının etrafında kalacak dairesel bir kesi ile bazen ise meme alt kıvrımına uzanan dikey bir kesi işle yapıyoruz.iki durumda da bir iz kalsa da memenin dik ve dolgun şekli hastalarımızı o kadar menun ediyor ki bu iz belli bir süre sonra belirginliğini yitirterek rahatsız edici, olmaktan çıkıyor.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Bilinen bir yanlış var o da; silikon ameliyatı ile meme dikleşir, düşüncesi.
Genel bilinen bir yanlış var o da; “silikon ameliyatı ile meme dikleşir” düşüncesi. Aslında silikonlar sadece çok düşük düzeyde sarkması olanlarda tek başına faydalıdır. İleri sarkması olanlarda mutlaka sarkmış deriyi de çıkarmak gerekir. Silikon meme başının meme üzerindeki yerini değiştiriyor, meme başını dikleşltirme ameliyatlarında olduğu gibi üst seviyelere çıkarmıyor. Yani bir illüzyon etkisi gösteriyor.Bu ameliyatın izsiz gerçekleştirilebileceği yönünde ciddi çalışmalar olsa da unutmamak lazım ki fazla ve sarkmış olan bir deriyi toparlayacak henüz bir yötem bulunmamaktadır. Koltuk altından endoskopik olarak girerek meme dokusunun yukarı pozisyona taşınması gibi bir çaba bizim tarafımızdan da üzerinde çalışılan bir konudur.

Ameliyatı genel anestezi altında yapıyoruz, ameliyatın ertesi günü hastaneden taburcu oluyorsunuz, ameliyatta yaptığımız bandajların 3 gün kalması gerekiyor, 3 gün sonra yaptığımız kontrol sonrasında bu bandajlar çıkarılıyor ve dokuların daha iyi iyileşmesi için sporcu sütyeni giyilmesini öneriyoruz. Bu dönemden sonra banyo yapılabiliyor hatta işe dönülebiliyor.. Dikiş almak veya pansuman gerekmiyor ameliyat sonrası dönemde kesi hattı üzerine koyduğumuz strip adını verdiğimiz küçük bantlar banyo ile birlikte kendiliğinden düşüyor. Bu dönemden sonra yurtdışından gelen hastyalarımızın yurtdışına seyahat etmesinde dahi bir sakınca bulunmuor. Unutmadan meme küçültme ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir. Sadece ilk 24 satte bir yangı hissedebilirsiniz o da ağrı kesicilerle giderilebeilecek düzeydedir.2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3-4 hafta sonra koşuya başlanabilir. Kolların kullanıldığı fitness, tenis gibi sporlara 4-5 hafta sonra başlanabilir. Son şekil ise 6-12 aylık bir süre sonrasında ortaya çıkıyor.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında çocuk emzirebilir miyim?

Bu sorunun cevabını yüzde yüz evet olarak vermek mümkün değil. Kullandığımız teknik ile meme başının altına uyan bölgedeki süt bezlerini ve süt kanallarını koruduğumuz için teknik anlamda süt verme fonksiyonlarınızın bozulmayacağını söyleyebiliriz. Çünkü kullanılan tekniğe göre değişmekle birlikte meme dikleştirme ameliyatında meme başı, süt kanalları ve süt bezleri bir bütün olarak yukarı yönde taşınıyor. Ancak bazı tekniklerde meme başı tabandan ayrılarak yukarı taşınıyor ki burada süt verme riske girebilir. Kendi hastalarımdan edindiğim tecrübe ise, bazı hastalarımızın hamilelik sürecinden sonra süt verme fonksiyonlarının bozulmadığını dile getirdikleri yönündedir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
Op.Dr. Zekeriya KUL

Captcha işaretlenmemiş.