Markus Alexej Persson Kimdir?

Markus Alexej Persson Kimdir?

Marcus Persson 1 Temmuz 1979 tarihinde Stockholm, İsveç'te doğmuştur. Babası demir yollarında çalışmıştır, annesi ise hemşiredir. Çocukluğunda en büyük tutkusuLego oynamak olan Persson, 7 yaşına geldiğinde babasının Commodre 128 ev bilgisayarını dönemin bilgisayar dergilerinin arkasında yayınlanan kodları çalışarak program yazmayı öğrenmiştir. İlk oyununu Type-in programlarının yardımı ile 8 yaşında yapmıştır.

Jalbum'da 4 sene programlayıcı olarak çalışmanın ardından King.com için çalışan bir oyun düzenleyicisi haline gelmiştir. Bu zaman boyunca MMORPG Wurm Online adlı oyunun temellerini atmasına rağmen bu oyun üzerinde daha fazla çalışma yapmamıştır. İşi dışında sık sık yarışmalar da yer aldı; bu yarışmalara Ludum Dare , LD12 ve Java 4K Game Programlayıcılık Yarışması da dahildir.[3] Persson her iki şirketten de oyunlara fazla profesyonel yaklaştıkları gerekçesiyle ayrılmıştır.

Persson'un yaptığı en ünlü oyunu Minecraft'tır. Minecraft oyunu, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanmaya başlanmıştır.

Captcha işaretlenmemiş.