Mantis Karidesi Nedir?

Mantis Karidesi Nedir?

Mantis karidesi, okyanus derinliklerinin en ilginç ve bir o kadar da kusursuz canlısıdır.

Bu kusursuz canlılar oyuklarda barınmayı tercih ettiklerinden, mercan resiflerinin gevşek alt katmanlarında delikler oluşturarak yaşarlar ama akvaryum ortamında ise durum pek böyle değildir . Bunun nedeni ise mantis karidesinin cüssesine oranla inanılmaz güçlü ve etkili olan yumruk darbeleridir. Her bir darbe yaklaşık 50 kg yani su içinde 22 kalibre bir kurşun etkisine denk gelir. Normal bir akvaryum camını darbeleri ile rahatça kırabileceğinden özel akvaryumlarda barınırlar. Ortalama üç ayda kabuk değiştiren karides bu kabukla yapısı bozulmadan binlerce vuruş yapabilir zira sahip olduğu muazzam kabuk yapısı hem "kitin" hem de "sert helezonik" yapıda olduğundan oldukça sağlamdır.

Güney Kaliforniya ve Purdue Üniversitesi işbirliği ile araştırmacılar bu yapıyı örnek alarak kompozit bir materyal bile geliştirmişlerdir. Öyle ki bu materyal halihazırda kurşun geçirmez yeleklerde, araba şasilerinde, kasklarda ve havacılık ile otomotiv sektöründe kullanılmaktadır.Bu materyalin ayrıca gelecekte daha da geliştirilerek başka sanayi dallarında da kullanılması planlanmaktadır. ABD Savunma Bakanlığı’nın bu proje için 7.5 milyon dolar bütçe ayırdığı da kaynaklarda belirtilmektedir. Bu sayede daha hafif ve dayanıklı araba ve uçaklar geliştirilmesi planlanmaktadır.

Mantis karidesinin hayran bırakan bir diğer özelliği ise gözlerinin en az 100 bin rengi algılayabiliyor olabilmesidir. Bu sayı normal bir insanın göz algısının 10 katıdır. Polarize ışığı da görebilen yeryüzündeki tek canlıdır. Yine ayrıca 12 farklı ışın algılayıcı ışın hücresi bulunur ki bu sayı da yine normal bir insan algısının tam 4 katıdır. Bu görme yeteneği de optik depolama cihazlarında kullanılabilirliğini belirlemek için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

 

Captcha işaretlenmemiş.