Kozmetik Nedir?

Kozmetik Nedir?

Kozmetik Kullanan kimseyi güzel göstermek için hazırlanan maddeler. Cildi temizler ve rengini değiştirirse de, herhangi bir tedavi gayesi gütmezler. Kozmetikler genel olarak kadınlar tarafından kullanılırsa da, erkeklerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kozmetikler de yapılmaktadır. Bunların, yüz nemlendiricileri ve renk vericileri de olabilir.

Eski medeniyetlerin kalıntılarında, kozmetik konan kaplara, ayna yerine kullanılan cilalı metallere rastlanmıştır. Eski Mısırlı kadınlar, gözlerinin altlarını yeşile ve kirpiklerini siyaha boyarlardı. Kına ile yalnız saçları değil, el ve ayak tırnaklarını ve ayak topuklarını boyamışlardır. Kullanılan kremlerin % 90’ını, hayvani yağlar meydana getirmiştir. Babilliler, beyaz ve kırmızı yüz ile kırmızı dudak boyası kullanmışlardır. İranlı kadınlar ise kirpiklerini boyayarak gözlerinin görünür parlaklık ve büyüklüklerini arttırmaya çalışmışlardır. Benzer durumlara Hind, Çin, Japon ve eski Yunan’da da rastlanmıştır.

Etrüks kadın mezarlarındaki bronz tuvalet kutularında, parfüm ve diğer süs eşyalarına rastlanmıştır. İlk zamanlar eski Roma’da az kozmetik kullanılmışsa da, Romalıların Akdeniz ülkesinde yaptığı fetihler sonucu, çok çeşitli kozmetikler Roma toplumuna girmiştir. Kozmetik ve onların kullanılışını bilen esirler, kıymetli kabul edilmiştir.

Hıristiyanlıkla beraber kozmetik kullanımı gerilemişse de, Haçlı seferleriyle artış göstermiştir. Rönesans ile kozmetikler, büyük bir gelişme sağlamıştır. İtalya ve Fransa’da hem kadın, hem de erkekler makyajlarda kozmetik kullanmışlardır.

On dokuzuncu yüzyılın ortalarında anilin boyalarının geliştirilmesiyle, kozmetikler çok büyük bir gelişme göstermiştir. Bundan sonra kozmetik sanayii, gelişmesinin önemli bir kısmını, televizyon, film ve resimli mecmuaların yaygınlaşmasına borçludur.

İslamiyetin, önemle üzerinde durduğu kozmetik; kına ve sürmedir. Sevgili Peygamberimiz, her gece gözlerine sürme çekerdi. Bir yara olsa oraya kına koyardı. Vahy geldiği zaman mübarek başı ağrırdı. Bu zaman, başına kına bağlardı. Berika, kitabında büyük İslam alimi Muhammed bin Mustafa Hadimi’nin bildirdiği hadis-i şerifte; “Üç şey gözü kuvvetlendirir: Sürme çekme, yeşilliğe ve bakması helal olan güzel yüze bakmak.” buyrulmaktadır.

İslam alimleri, kadınların, kocalarına karşı süslenmelerine müsade etmişlerse de, altına su geçmeyen ruj ve oje tipi kozmetiklerin kullanılmasında dikkatli olmayı bildirmişlerdir. Zira bunların altına su geçmediği için gusül ve abdest alınmamış sayılmaktadır.

Yüzyıllardır kadınların güzel görünmek için kullandıkları kozmetiklerin sağladıkları cazibe geçici bir zaman içindir. Ayrıca kozmetiğin yüzlerde meydana getirdiği tahribat, olgunluk ve ihtiyarlık çağlarında kadınları ümitsizliğe düşürüp, psikolojik rahatsızlıklara sebeb olmaktadır.

Kozmetik ürünler dünyası bir hayli geniş. Hal böyle olunca ne, ne işe yarıyor çoğu kimse bilmiyor. Bu sebeple en çok kullanılan kozmetik ürünlerini bir araya toplayarak ne olduklarından ve ne işe yaradıklarından bahsetmeye çalıştık. 

Kremler

Kozmetik preperatlardan olan kremler deriye tatbik edilen tek veya çift fazlı sistemlere dahil, genellikle yarı katı preparatlardır. Kremlerdeki etken madde, çözünmüş emülsiyon veya süspansiyon şeklinde dağılmış halde bulunur. Yağ ve suyun beraberliği gibi... Bazen yaptığımız yemekler sulu ama az yağlı; bazen de yağlı ama az sulu olabiliyor. Su ve yağ dengesi iyi ayarlanmamış yemeğin lezzetli olmaması gibi nem ve yağ oranı dengesiz olan cilt de güzel görünmez. Bu nedenle cildi yağlı olan kişiye su bazlı ürün vermeye dikkat ederken, cildi kuru olan kişiye yağ bazlı (yoğunlukta) ürün vermeye özen gösteririz, iyi bir nemlendiricide emülsiyon temeli ana faktördür.

Emülsiyon Nedir?

Birbiriyle karışmayan su ve yağ fazının, birinin diğeri içinde dağılması ile hazırlanan heterojen sistemlerdir. Dağılan faza iç faz, dağıtan faza dış faz denir. Süte benzeyen bu karışımlar yüksek su oranına sahiptir ve bakteri engelleyici maddeler içermeden iki ay dayanabilir.

Bazı bitki yağları değişik yoğunlukta farklı tesir eder. Örneğin; frenk yağı yüksek konsantre edildiğinde rahatsızlık verici olurken, yoğunluğu az dozda olduğunda sakinleştirici bir etkiye sahip olur. Bu yağların her birinin nötr öz taşıyan çeşitli seyreltme işlemlerine tâbi tutulması gerekir.

Lipozomlar

Mikroskobik ebatlarda, su temelli solüsyonların bulunduğu, yağ bazlı damlacıklarla üstün nemlendirme kapasitesine sahip bir forfolipiddir. En büyük avantajı etkin maddeyi dış etkenlere karşı güçlü koruma altına alarak, cildin derinliklerine kadar taşımasıdır. Kargonun taşıdığı maddeyi sapasağlam ulaştırması misali... Lipozom jel bazlı, fitozom ise krem bazlı taşıyıcıdır.

Nanokapsüller

Lipozomdan onlarca kez daha küçük olup, cildin daha da derinlerine ulaşırlar. Yalnızca Iipofil (yağ) maddeler ile yüklenirler. Bu avantajları, yağda çözülen etki maddelerinin cilde verilmesinde kullanılır.

Losyonlar

Cilde ovmaksızın tatbik edilen sıvı preparatlardır. Madde konsantrasyonu kremlere göre daha düşüktür.

Jeller

Karma ve yağlı ciltler için hazırlanmış, oldukça güçlü temizleyicilerdir. Sivilceli ciltlere verildiğinde antibakteriyel özler de ilave edilir. Birkaç saniye bekletilip durulanır.

Gece Kremleri

Bileşimlerinde mineral yağlar, bitkisel yağlar ve çeşitli vitaminler veya östrojen (dişilik hormonu) bulunur. Gece boyunca ciltte kalıp, günün oluşturduğu hasarı onarır ve cilde esneklik vererek gece yastık izlerinin oluşmasına engel olurlar.

Emülgatörler

Yüzey aktif ajanlardır. Doğal, yarı sentetik maddeler olarak sınıflandırılır. Hazırlandıkları şartları ve içerik olarak nasıl yapıldıklarını anlattığım bu ürünleri alırken, estetisyen veya güzellik danışmanının bilgi ve tecrübesini iyice yoklayarak karar vermelisiniz. Bu yalnız parasal açıdan değil, cildinizin yapısı açısından da sizin yararınızadır. Çünkü bu yapıyı tam anlamıyla bilmeyen bir estetisyen, verdiği yanlış ürünle ciltte problemler çıkmasına sebep olarak bu enerji fabrikasının üretimini altüst eder.

 

Captcha işaretlenmemiş.