Karpuz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Karpuz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Sıcak yaz günlerinin yaklaştığı bugünlerde hayatın keyfine keyif katan şeylerden biri de yaz meyveleri, özellikle de karpuzdur. Vitamin ve mineral dolu bu meyve sizi aynı zamanda serinletir ve zinde hissettirir.

Peki, karpuzun kabuklarının yendiğini de biliyor muydunuz? Karpuzun salatalıkla yakın akraba olduğunu öğrenince belki o kadar da şaşırmazsınız. Tıpkı salatalık gibi karpuzun da her yeri yenebilir. Karpuz kabuklarında fazla miktarda besleyici madde olduğundan bunlar rahatlıkla tüketilebilir. Birçok meyvenin kabuklarının besleyici olduğunu zaten duymuş olabilirsiniz. Birçok kültürde, karpuz kabukları yemeklerde kullanılır. Ayrıca, geleneksel şifacılar tıbbi faydaları yüzünden de karpuz kabuklarını kullanırlar.

Karpuz kabuklarında bir amino asit türü olan sitrülin bulunur. Karpuz kabuklarını rendeleyip ton balığına veya tavukgöğsüne katmak ve egzersizlerden sonra yemek oldukça iyi bir fikirdir.  Karpuz kabukları aynı zamanda cinsel gücü arttırır. Kabukları tek başına yemek bunun için yeterlidir. Bunun nedeni de sitrülin içermesidir.  Kabuklar doğal olarak liflerle doludur. Bunları diyetinize dâhil etmeniz kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü sizi aşırı miktarda yemek yemekten alıkoyar ve gereksiz kalori almanızı engeller. Ayrıca, vücutta toplanan suların atılmasına da yardımcı olur. Karpuz kabukları tansiyonun normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur. Kan akışındaki fazla suyun atılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu olan yetişkinlerde tansiyonu düşürdüğü de araştırmalarla kanıtlanmıştır, ancak bu konuda tansiyon hastası olan kişilerin mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. İdrar söktürücü özelliği yüzünden böbrekleri ve üriner sistemi de çalıştırır. Karpuz kabuklarında likopen isimli çok güçlü bir antioksidan bulunur. Prostat kanseri riskini %34 oranına kadar önleyebildiği bilinmektedir. Ayrıca, ağız, gırtlak, mide, pankreas, kolon ve rahim kanserlerine karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kabukları yemenin en kolay ve keyifli yolu salatalara eklemektir. Çorbalara ve ızgara ve ocak üstü yemeklere de eklenebilir. Reçeli ve şekerlemesi de yapılabilir.

 

Captcha işaretlenmemiş.