Kaligrafi Nedir?

Kaligrafi Nedir?

Hat sanatı ya da kaligrafi (Yunanca: κάλλος - kallos - "güzellik" + γραφή - graphẽ "yazı"), yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, bir görsel sanat türü. Bu sanatla uğraşanlara hattat veya kaligraf denir.

Bu sanat dalının çağdaş bir tanımı ise "işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı" şeklindedir.Belirli bir yazı stiline yazı tipi, hat türü, el veya alfabe gibi tanımlanabilir.

Farklı yazı sistemlerinde farklı şekillerde, farklı coğrafyalarda ortaya çıkmış olan kaligrafi, özellikle matbaa öncesinde büyük önem arz etmiştir. Bugün tipografi sanatıyla ilişkilendirilebilir ve sıklıkla yazı sistemlerine veya farklı hat kültürlerine göre sınıflandırılır: İslam hat sanatı (İslami kaligrafi), Arap hat sanatı (Arap kaligrafisi), Pers hat sanatı(Pers kaligrafisi), Japon hat sanatı (Japon kaligrafisi), Çin hat sanatı (Çin kaligrafisi), Batı hat sanatı (Batı kaligrafisi) gibi.

Modern hat sanatı işlevsel el ile yazılmış betiklerden ve tasarımlardan işaretlerin soyut bir şekilde ifade edildiği ve bazen bu soyutsal ifadenin harflerin okunabilirliğinin yerine geçtiği güzel sanat eserlerine kadar geniş bir yelpazededir.Klasik hat sanatı tipografiden ve klasik olmayan yazı tiplerinden farklı olsa da bir hat sanatçısı bu alanların hepsinde eser verebilir; karakterler tarihsel bir şekilde disipline edilmiş olsalar da yazı anında doğaçlama bir şekilde oluşturulurlar, değişken ve spontanedirler.

Kaligrafi günümüzde hala yüksek bir sanat modeli olarak görülmektedir. Kaligrafi, “Güzel El Yazısı” olarak da adlandırılır. Kaligrafi sanatında bir mürekkeplik ve açılı metal uçlu bir kalem kullanılır. Kaligrafi herkes için uygun bir yazı sanatı değildir. Kaligrafi sanatçıları mektup yazma, düğün davetiyeleri hazırlama, logo oluşturma veya çeşitli özel işaretler ile şekilleri kağıda geçirme gibi farklı işler yaparlar. Bu yüzden kaligrafi yetenek ve bolca çalışıp deneyim kazanma gerektiren bir sanattır. Kaligrafi ile yazı yazmak, en azından kendinizi bu sanatta sınamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

Kullanmak istediğiniz kaligrafi kalemi tipine karar verin. Mürekkep hokkası bulunan geleneksel dip kaligrafi kalemleri mürekkep akışı ve hassasiyet yönleriyle diğerlerinden daha iyidir. Kaligrafi için en iyi ve kalıcı olan mürekkep, mat siyah olan çini mürekkebidir. Kartuş kalemlerin mürekkepleri kolayca değiştirebilir ve hızlı bir şekilde kaligrafiye başlanabilir ama kartuş kalemlerin kullanımı dip kalemler kadar elverişli değildir.

Kaligrafi için uçlu bir kaligrafi kalemi kullanıyorsanız, mürekkebi kalemin haznesine doldurmak için dikkatli olmalısınız. Bu tür kalemlere mürekkep doldururken küçük bir fırça ya da damlalık ile kaleme mürekkebi geçirebilirsiniz.

Kaligrafi için uygun bir kağıt kullanın. Kaligrafide diğer kalemlerin aksine daha fazla mürekkep kullanıldığı için kağıt üzerinde mürekkep dağılmaları olabilir. Bu yüzden kaligrafi için kalın ve kaliteli kağıtlar kullanılır.

Kalemi düzgün tutun. Kaligrafi kalemi ile yazı yazarken kalemi kağıt üzerinde sert bir şekilde basarak yazın. Kaligrafi kalemini tutarken mümkün olduğunca işaret parmağınızı ve başparmağınızı kullanmayın. Kaligrafi için dik oturun ve kalemi kağıda 45 derecelik bir açıyla tutarak yazın.

Uygulamaya başlamadan önce bazı kaligrafi şablonlarını inceleyin ve denemeler yapın. “C”, “Y”, “U” gibi harfler kaligrafi alıştırmaları için en iyi harflerdir. Kaligrafi kalemine alışmak için bol bol yazı yazın.

Alfabe ve numaraları yazmak için bir şablon kullanın. Kaligrafi şablonları sizin kaligrafi yazılarını nasıl yazacağınızı öğrenmenizde yardımcı olur. Her harfi ve rakamı rahat bir şekilde yazana kadar denemelere devam edin.

Çizgili bir kağıda kaligrafi kalemi ile cümleler yazın. Yazdığınız bu cümlelerde alfabenin her harfini kullanmaya özen gösterin. Kaligrafi yazımına alıştığınızı hissedene kadar cümleler yazmaya devam edin.

Çizgili bir kağıt veya satır kullanmadan uzun paragraflar yazın. Kaligrafi sanatçıları çoğunlukla çizgisiz kağıt kullanırlar. Bu yüzden çizgisiz kağıt üzerinde düz yazmaya alışmalısınız.

Captcha işaretlenmemiş.