Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile kaldığınızı düşünüyorsanız hamilelik öncesi belirtileri yazısında hamileliğin ilk belirtileri ne zaman başlar, ilk hafta gebelik belirtisi sorularınıza cevap bulacaksınız. Planladığınız bir hamileliğin erken belirtisi her zaman gebelik belirtileri olmayabilir.

Anne adayları planladıkları gebeliklerde psikolojik belirtiler de yaşayabiliyor. Hamilelik öncesi belirtiler herkeste olmayabileceği gibi, şiddeti, süresi ve ortaya çıkış şekli değişiklik gösterebilir.

Hiç belirti vermeden gebe kalınabileceği gibi, hamilelik belirtiler yaşanabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kadınların her Ay düzenli olarak yaşadıkları adet kanamaları, yumurtalıkları tazelemek için mutlaka gereklidir.

Bu sebeple adet kanaması olmadığında ya da gereğinden fazla geciktiğinde ilk akla gelen sorudur 'Acaba hamile miyim?' sorusu.

Hamilelik Belirtileri

Kadınların yaşadıkları adet kanamaları ile hamilelik belirtileri ilk etapta oldukça benzerlik göstermektedir. Örneğin, hamileliğin ilk belirtisi olan embriyonun yerleşme kanaması çoğu kadın tarafından adet kanaması ile karıştırılmaktadır.

İmplantasyon denilen bu kanamama adet kanamasından farklı olarak 1-2 Gün sürmektedir. Bununla beraber adet kanaması gibi çok değil, lekelenme şeklindedir.

Bu semptomla başlayan hamileliğin devamında ise HCG yani gebelik hormonunun miktarının artmasıyla beraber anne adayında baş dönmeleri yaşanmaya başlar. HCG hormonu gebeliğin ilk 48 saatinden ve 1. Haftadan itibaren hızla yükselmeye başlar ve bu yükseliş 10. haftaya kadar kısmen devam etmektedir.

Baş dönmesinin takriben mide bulantıları, aşırı koku hassasiyeti, göğüslerde Ağrı ve büyüme, karında meydana gelen şişlik, kalp çarpıntıları ve iştahsızlık sorunları baş gösterir. Tüm bu belirtiler hamileliğin ilk haftasında görülen belirtilerdir.

2'ci haftadan itibaren ise göğüste meydana gelen değişimler ve ağrılar gözlemlenmeye başlar. Bu ağrılar 4 ila 6. haftalarda maksimum düzeye ulaşır. Yine gebeliğin ilk iki haftasındaki cinsel isteksizlik de gebelik belirtileri arasında gösterilmektedir.

İlk hafta belirtilerine göğüs uçlarında belirginlik ve siyahlaşmaya başlama da eklenebilir. Hamile kadınların ek sık şikâyeti olan bel ve bacak ağrıları ise, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan belirtilerdendir.

1 - Adet tarihinde gecikme

En erken hamilelik belirtilerinin en başında adet tarihinde gecikme vardır.

Beklenilen adet kanaması beklenilen tarihte gelmediği zaman gebelikten şüphelene bilinir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olduğu anlamını taşımaz. Kullanılan ilaçlar, iklim değişiklikleri, hormonal hastalıklar ve stres de adet gecikmesine neden olabilir.

2 - Göğüslerde hassasiyet

Erken gebelik belirtilerinin en çok rastlanan belirtisi göğüslerde oluşan hassasiyettir. Göğüslerde şişlik, büyüme, karıncalanma ve hassasiyet görülebilir.

Spor yaparken, oturup kalkarken, giyinip soyunurken hassasiyetin farkına varılır. Ancak göğüslerdeki hassasiyet adet olmaya yakın günlerde de adet belirtisi olarak karşımıza çıkabileceği için gebelik söz konusu olmayabilir.

3 - Aşırı yorgunluk

Gebe bayanlarda yorgunluk çok sık görülür. Sabah yataktan çıkamama, akşam erkenden uyuma, gün içinde sürekli ve aşırı yorulma gibi belirtiler erken gebelik belirtileri arasındadır. İkime bağlı değişikliklerde ve depresyonda da bu belirtiler görülebilir. Eğer gebeliğinizden eminseniz, yorgunluk belirtilerini dikkate alıp bol bol dinlenmeniz gereklidir.

4 - Sık idrar çıkma

Hamilelikte rahimde büyüme görülür bu da idrar torbasına baskı yapar. Bunun sonucunda sık idrara çıkılır. Ayaklarınızı üşütmüşseniz, sistit olmuşsanız ya da çok fazla sıvı tükettiyseniz de idrara sık çıkabilirsiniz.

5 - Baş dönmesi

Gebeliğin ilk haftalarında anne adaylarında baş dönmesine çok sık rastlansa da yapılan araştırmaların sonucunda birçok kadın bu belirtiyi hiç yaşamadan hamilelik geçiriyor. Gebelikte baş dönmesi yaşanmasının sebebi, rahmin yaptığı baskı sonucu yeterli miktarda kan pompalamamasından kaynaklıdır.

6 - Aş erme ve açlık hissi

Her gebe bayan aş erme belirtisini yaşamaz. Aş erme erken Hamilelik belirtisi olarak sayılmaz. Ortalama 3-4 aylık gebelik var ise, aş ermeler başlayabilir. Bu Hamilelik Belitileri çok uzun sürmeden ortadan kaybolur.

7 - Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Hamilelik belirtileri arasında gebelik döneminde yaşanan koku hassasiyeti de vardır. Bu belirtiyi hemen hemen her kadın yaşar. Gebelik döneminde hormonlarda değişiklik yaşandığı için burun koku alma duyusunu en üst seviyede yaşar. Özellikle parfüm ve sigara kokusu gebe bayanların bulantısını arttırabilir.

8 - Mide problemleri

Gebelik hormonları yüzünden mide problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Genellikle midede yanma, bulantı gibi problemlere rastlanılır. Gebelik döneminde sindirim sisteminde yavaşlama görülür bu da kendini mide problemleri şeklinde gösterir. Gebelikte kabızlık çok sık rastlanan bir problemdir.

Sindirim sistemi yavaşladığı için kabızlık görülür. Bunu ortadan kaldırmak için lifli gıdalar tüketebilirsiniz. Mide yanmalarınız için ise, doktorunuzun tavsiyesiyle antiasitler kullanabilirsiniz. Ayrıca bol bol sıvı tüketmeniz de kabızlığı önleyecektir.

9 - Duygularda değişiklik

Hormonlarda değişim olduğu için anne adayının duygu durumlarında da değişme görülür. Aşırı hassasiyet, kolaylıkla ağlayabilme, sinirlenme gibi belirtiler hamilelik belirtileri olabilir. Bazı kişiler gebeliğe ne kadar hazır olduklarını düşünseler de hormonların vermiş olduğu etkileşim yüzünden aşırı asabiyet gösterebilirler.

10 - Vücut ısısında yükselme

Gebelik dönemindeki bayanların vücut ısılarında artış gözlenir.

11 - Kiloda artış

Erken gebelik belirtisi olarak sayılmaz. 4. aydan sonra kiloda belirgin bir artış gözlenebilir. Bu yüzden gebelik boyunca doktorunuzla birlikte beslenmenize dikkat etmelisiniz.

12 - Tutunma kanaması

Gebeliğin ilk haftalarında adet kanamanızdan farklı olarak az miktarda, açık renkte kanama oluşabilir. Bu gebeliğin oluştuğu anlamını taşır. Buda hamilelik belirtileri arasında ilk sıralarada yer alır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin en bilinen ve en sağlam belirtisi elbetteki adet gecikmesidir. Fakat gebeliğin bazı durumlarda ortaya çıkan adet öncesi erken belirtileri de mevcuttur.

Elbetteki kesin tanı evde yada bir sağlık kuruluşunda yapılacak olan test sonrasında ortaya çıkacaktır. Ama gebelikten şüphe etmenizi ve test yapmanızı gerektirecek başlıca belirtiler şunlardır;

Yorgunluk hissi; Gebeliğin başlangıcı ile birlikte metabolizmanız hem sizin günlük rutininize hem de bebeğin gelişimine destek sağlayabilmek için hızlanacak ve biyolojik olarak vücudunuzda çok daha fazla çalışma gerçekleşecek. Bu da size yorgunluk hissi verecektir. Bu nedenle eskisine oranla daha fazla uyuma ve dinlenme ihtiyacı duyacaksınız.

Mide bulantıları, kusmalar; Pek çok kadının gebelikte yaşadığı ilk belirtilerden bir tanesi bulantılar ve kusmalardır. Gebelik öncesi farkına bile varmadığınız kokular gebelikle birlikte midenizi bulandırabilir yada kusmaya sebep olabilir. bunun yanı sıra vücuttaki hormonal değişimlerde mide bulantılarına neden olabilmektedir.

Sık sık idrara çıkma ihtiyacı; Gebeliğin ilk haftasından itibaren başlayabilecek olan bu durum aslında ilk belirtilerdendir. Gün içerisinde eskisine nazaran sık sık idrar çıkma ihtiyacı hissedebilir hatta bunun için gece uykunuzdan uyanabilirsiniz.

Baş dönmesi; Hamileliğin vücutta yaptığı pek çok değişimden bir tanesi de kan damarlarının genişlemesi halidir. Bu da tansiyonunuzun düşmesine neden olacağından baş dönmeleri yaşayabilirsiniz.

Hafif kanama; Halk arasında üstüne görme olarak adlandırılan ve gebeliğin belirtilerinden bir tanesi olan bu durum adet kanamaları ile karıştırılabilmektedir. Aslında gebeliğin başlangıcından sonraki 10. ve 14. günler arasında gerçekleşen bu implantasyon kanaması döllenmiş olan yumurtanın rahim kanalına yerleşmesinden kaynaklanır ve adet kanamasına oranla çok daha hafif ve lekelenme şeklinde gerçekleşir.

Bunlara ek olarak aşağıda ki belirtileri de sayabiliriz;

  • Memelerde büyüme ve hassasiyet,
  • Ruh halinde yaşanan değişim ve dalgalanmalar,
  • İştahın açılması yada tam aksine kapanıp bazı yiyeceklerden tiksinme durumu
Captcha işaretlenmemiş.