Fitre nedir, kimlere verilmeli ve ne kadar olmalı? İşte, 2017 yılı fitre miktarı

Fitre nedir, kimlere verilmeli ve ne kadar olmalı? İşte, 2017 yılı fitre miktarı
“Fitre ne kadar?” sorusu ile ilgili açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri ‘fıtır sadakası’ olarak da bilinen fitrenin bu yılki miktarını duyurdu. 30 günlük süreç boyunca verilebilecek olan ücretin en geç Ramazan Bayramı’nın 1. günü verilmesi gerektiğini ifade eden Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem ücretin ‘Bir fakir doyumu’ miktarı kadar olduğunu dile getirdi. Diyanet İşleri ise asgari geçim tutarını hesaplayarak 2017 fitre ücretini açıkladı.
 
2017 fitre fiyatları geçtiğimiz yıla oranla kişi başı 1 TL artış gösterirken bu yıl ‘fıtır sadakası’ vermek isteyen kişiler 16 TL ücret ödeyecek. Oruç açmak anlamına gelen ‘fıtr’ kelimesinden türeyen sadaka türü, bir kişinin günlük minimum doyum miktarının hesaplanmasının ardından ortaya çıkıyor. Peki, oruç tutan kişileri yakından ilgilen Ramazan ibadeti fitre kimlere verilmeli?

FITIR SADAKASI HAYIR KURUMUNA VERİLEBİLİR Mİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu eski Üyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (İAÜ- TARMER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem CNN Türk’e özel yaptığı açıklamada fıtır sadakasının hayır kurumlarına da verilebileceğini ifade etti. Kur’an’da yer alan ayete göre hayır kurumlarının da bu ücreti zekat için ayrılmış olan kısımlardan kullanması gerektiğini belirten Yeprem, bu kuruluşların çok çeşitli faaliyetlerinin olduğunu hatırlattı.

FİTRE NE ZAMAN VERİLMELİ?

Ramazan Bayramı’ndan bir gün önce veya 30 günlük süreç içerisinde verilebilecek olan sadakanın tüm Müslümanlar tarafından en geç bayramın birinci günü verilmesi gerektiğini dile getiren Yeprem, sürecin geciktirilmemesi tavsiyesinde bulundu.

İşte önceki yıllarda uygulanan fıtır sadakası fiyatları;

2014: 10 TL

2015: 11,50 TL

2016: 15 TL

2017: 16 TL

Captcha işaretlenmemiş.