Domates Meyve mi Sebze mi?

Domates Meyve mi Sebze mi?

En çok tartışılan konular arasında gelebilen domatesin meyve mi, yoksa sebze mi olduğu sorunsalı pek çok zaman kafa karıştırmaktadır. Manavlarda ya da pazarlarda alırken daha çok sebze izlenimi veren bu ürün teknik anlamda nasıl değerlendirilir, hiç düşündünüz mü? Ya da bir meyve ya da sebzenin kesin olarak bu kategorilere sokulmasında hangi kriterlere bakılır, bilginiz var mı?

Genel anlamda meyvelerin yıkanmasının ve temizlenmesinin ardından çiğ olarak yendiği, fakat sebzelerin pişirilerek tüketildiği bilinir. Kimi yiyecekler bu şekilde kolayca ayırt edilebilirken, bazı yiyeceklerde ise sırf bu özellikten dolayı kafa karışıkları ortaya çıkar. Domates bu noktada önemli bir örnektir, çünkü domates her şekilde tüketilebilen bir üründür. Domatesin doğrudan ve pişirilmeden yendiği bilinirken, yemeklerinin yapılıp ocakta, fırında ya da mangalda pişirilerek yendiği de herkesin malumudur.

Öte yandan marketlerde, çarşıda ya da pazarlarda karşılaşılan yiyeceklerin doğada bulunduğu şekli ile tüketilmesi mümkünse ve tatlı bir tat da ürüne hakimse doğrudan meyve kategorisi akla gelir. Muz, elma, üzüm gibi yiyecekler buna örnektir. Fakat fasulye, kabak, domates gibi ürünler ise daha çok sebze reyonlarında yer alırlar.

Domates Teknik Olarak Meyvedir

Domatesin sebze olarak görüldüğü ortada olmasına karşın, bilim insanları bu ürünü teknik olarak meyve kategorisine sokarlar. Çünkü botanistler araştırmalarını yeme içme alışkanlıklarına göre yapmazlar. Botanistlere göre meyvelerin içi etlidir ya da kurudur. Pek çoğunda da çekirdek olarak adlandırılan bizzat kendi tohumu veya tohumları bulunur. Buna göre de kayısı, üzüm, taze fasulye ya da domates teknik anlamda meyve adını alır. Özetlemek gerekirse, içinde kendi çekirdeğini barındıran gıdalar meyvedir. Geri kalan yiyecekler ise sebzedir. Örneğin patates, soğan, sarımsak gibi bitki kökleri; marul ya da lahana gibi bitki yaprakları ve asıl olarak bir tür çiçek olan karnabahar bile sebze sınıfında gösterilir.

Öte yandan bir de not düşmek gerekir ki insanlar bitkilerin her zaman bütününü ya da meyvelerini değil çeşitli kısımlarını da yerler. Maydanoz kendi bitkisinin yapraklarıdır, karabiber ise ağacının meyvesidir. Susam doğrudan bitki tohumudur. Bu ve bunlar gibi pek çok örnek gıda üzerine düşünülmesi gereken diğer konuları da öne çıkarmaktadır.

Captcha işaretlenmemiş.