Asliye Ceza Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir?

Asliye Ceza Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, sulh ceza ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışında kalan dava ve işlere asliye ceza mahkemelerince bakılır.

Sulh ceza ve ağır ceza mahkemelerinin görevleri dışında kalan, özel yasasında asliye ceza mahkemesince görülüp karara bağlanacağı açıklanan veya özel yasasında hangi mahkemede görülüp karara bağlanacağı açıklanmamış olmakla birlikte sulh ve ağır ceza mahkemesinin görevi içinde bulunmayan bütün ceza davalarına bakmakla görevli, tek hakimli mahkemelerdir.

Her asliye ceza mahkemesi nezdinde bir Cumhuriyet Savcısı bulunur ve duruşmalarına iştirak eder. Bu mahkemeler de iş yoğunluğuna göre birden başlamak üzere teselsül eden numaralar alarak adlandırılırlar ve bunlardan 1 numaralı olan kaçakçılık davalarına, 2 numaralı olan basın yolu ile işlenen suçlarla ilgili davalara bakarlar.

Bölgenin özelliği gerektiriyorsa bu mahkemelerden bir tanesi kambiyo suçlarına bakmakla görevlendirilir.551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname,554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname, 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda zikredilen ceza davalarına bakmak üzere İstanbul ilinde tek hakimli Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi; Kararnamelere muhalefet yönünden 25.12.2000, 5846 sayılı Yasaya muhalefet yönünden 26.3.2001 tarihi itibari ile görevlendirilmiştir.

İstanbul dışındaki yerlerde ise Komisyonların bulunduğu ağır ceza merkezlerinde olmak üzere asliye ceza mahkemesinin, ikiden fazla asliye ceza mahkemesi varsa 3 nolu asliye ceza mahkemesinin, iki asliye ceza mahkemesi varsa 1 nolu asliye ceza mahkemesinin görevlendirilmesine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca karar verilmiştir.

Asliye ceza mahkemesinin görevleri nelerdir?

Asliye Ceza Mahkemesinin Görevleri Asliye Ceza Mahkemesi ceza mahkemelerinin ikincisidir.Sulh Ceza Mahkemesinin bir üstü olan Asliye Ceza mahkemesi 5 yıla kadar hapis cezası olan suçlara bakmakla yükümlüdür.Genellikle nitelikli yaralama,hırsızlık, konut dokunulmazlığını ihlal etme, taksirle ölüme neden olma gibi suçlara Asliye ceza mahkemesi bakmaktadır.

Asliye ceza mahkemesinin kendi dava dosyalarına bakmak haricinde fazla görevi yoktur.Türkiye genelinde başka bir asliye ceza mahkemesince hakkında yakalama çıkarılmış kişiler varsa bunların sorgusunu yapıp ilgili mahke mesine göndermekle yükümlüdür. Asliye Ceza Mahkemesinde tek hakim görev yapar.

Başka bir görevi ise ikamet adresi dışında asliye ceza mahkemesinde yargılanan bir kişi hakkında bulunduğu yerdeki asliye ceza mahkemesine talimta yazılması durumunda o kişinin olaya ilişkin savunmasını alıp ilgili mahkemesine göndermekle yükümlüdür.

 

Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Asliye Hukuk Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir?
  
Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Ağır Ceza Mahkemelerinin Görevleri Nelerdir?
 

Captcha işaretlenmemiş.