Anne Yada Babası Kel Olanlar Kel Olur mu?

Anne Yada Babası Kel Olanlar Kel Olur mu?

Dünya genelinde saç dökülmesi yada kellik problemi ile karşı karşıya kalan insanların yaklaşık %70 gibi önemli bir bölümü anne yada babaları ile aynı kaderi paylaşıyorlar. Çünkü bir çok sağlık sorununda olduğu gibi saç dökülmesi (Alopecia’da) kalıtsal bir problem olup, halk arasındaki tabiri ile genetik yada ırsi diyebiliriz. Bu nedenle anne yada babasında dökülme yada buna bağlı olarak kellik problemi olan çocuklar daha dikkatli olması gerekir.

Babası Kel Olanın Saçları Dökülür mü?

Konunun ana ekseni anne yada babanızda olan sorunun sizde olup, olmayacağıdır. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin en büyük nedeni ki %90-%95 oranı ile en önemli nedenler arasında yer almaktadır. Babasında yada annesinde böyle bir sorun olduğu için kalıtsal olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat babası yada annesi böyle bir sorunu yaşıyor diye %100 aynı kaderi paylaşacağı anlamına gelmez.  Biz yine de dikkat ederek, baştan önlem almamız gerekir.

Annesinde Saç Dökülmesi / Kellik Olanlar Daha Risklidir

Genetik Alopecia denince ilk olarak babada yaşanan sorun akıllara gelmektedir. Oysaki asıl sorun annede dökülme yada kellik problemi olması ile ortaya çıkar. Çünkü hamilelik esnasında kan ile bir çok sorun ve hastalık fesun (bebeğe) geçmektedir. Bunların içerisinde özellikle Varicose Veins (Damar Genişlemesi) hastalığı ilk sırada gelmektedir.  Tabii ki şu da bir gerçek ki annenizde ki Alopecia  (Saç Dökülmesi) kendi içerisinde yaşadığı Anemi (Kansızlık) yada Guatr hastalığı gibi sorunlarla oluşabilir. Bu tür sorunlarda kalıtsal bir durum oluşmaz. Ama biz gerekli önlemi kesinlikle almalıyız. Peki genetik  saç dökülmesi problemine karşı ne yapmalı, nasıl önlem almalıyız.

Ergenlik Dönemi Sonrası Saçlarınızı Sıkı Takibe Alın

Androgenetik Alopecia problemi büyük oranda ergenlik dönemi sonrası başlamaktadır. Fakat bu 40-45 yaşına kadar devam edebilmektedir. Ama büyük oranda ergenlik dönemi (16) yaş sonrası saçlarda kalite kaybı ile belirtileri ortaya çıkmaktadır. Genetik (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) kısa sürede aniden gelişen bir sorun olmayıp, aylar yıllar içerisinde çeşitli belirtiler ile varlığını göstermektedir.

Captcha işaretlenmemiş.