Adrenalin Nedir? Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Adrenalin Nedir? Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Adrenalin (Epinefrin), böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından öz bölgede salgılanan bir hormondur.

Doğada bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır. Etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle, acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir. Heyecan ve korku durumunda adrenalin salgılanması artar. Kan damarlarını genişletir. Acı hissini azaltır. Göz bebeklerinin büyümesiyle göze alınan ışık artar, daha net ve hızlı görüş sağlanır. Adrenalin hormonunun yarılanma ömrü iki dakikadır.

Adrenalinin salgılanması sırasında:

 1. İskelet kaslarına ait atardamarlarda genişleme, düz kas ve sindirim sistemine ait atardamarlarda daralma meydana getirir.
 2. Koroner arterler genişler,
 3. Kan basıncı yükselir,
 4. Kalp atış hızı artar,
 5. Göz bebekleri (pupilla) büyür,
 6. Kan şekeri (glisemi) yükselir.

Adrenalin'in tıpta kullanıldığı durumlar nelerdir?

 • Anaflaktik şok ve şiddetli alerjik reaksiyonlar
 • Akut astım krizi
 • Lokal anesteziklerin etki süresini uzatmak için
 • Bazı glokom çeşitlerinde (kronik açılı glokom)
 • Kardiak arrest (kalp aktivitesinin tamamen durması)

Adrenalin hormonunun vücuttaki etkileri nelerdir?

Daha güçlü olmanızı sağlar

Doğada bulunan çoğu canlının acil durumda salgıladığı ve hayatta kalma şansını arttıran adrenalin hormonu, vücutta ciddi şekilde değişimlere sebep olur. Hormonun salgılanmasıyla birlikte vücutta olan ilk değişimler içinde nabız sayısının önemli oranda artması gelir. Kanda adrenalin seviyesinin yükselmesiyle beraber, iç organlarda ve ciltte olan kanın büyük bir kısmı kaslara doğru yönlendirilir. Kişilerin acil zamanlarda fiziksel olarak hızlı bir şekilde tepki vermesi gerektiği için, adrenalin hormonunun salgılanmasıyla kaslarda olan kan seviyesi yükselerek, vücutta daha fazla enerji yani güç üretimi olur.

Adrenalin Sporları

Vücudun enerji ihtiyacını karşılar

Bu hormonun etkileri bunların dışında karaciğerde de olur. Kendini tehdit altında hisseden kişi, böbrek üstü bezlerinden salgılanan bu hormonla fiziksel olarak hızlı bir şekilde tepki vermektedir. Hormonla birlikte kaslara daha fazla kan gitmekte ve enerji ihtiyacı doğmaktadır. Bunun sağlanması için, adrenalin hormonu karaciğerde depolanmış olan glikojenin glikoza çevrilmesini sağlar. Glikoz hızla kimyasal reaksiyon sayesinde glikoza dönüşerek, acil durumda gerekli olan enerji ihtiyacı da karşılanır. Bu durumda kandaki glikoz seviyesini yükselten adrenalin, canlılarda normalden daha farklı şekilde fiziksel olarak hız ve güç elde edilmesini sağlar.

Daha az acı duymanıza ve algınızı arttırmaya yardımcı olur

Adrenalin hormonu kan damarlarının genişlemesinde de etkili olur. Bu durum canlılardaki acı hissinin azalmasına yardımcı olur. Bu durumda canlılar daha az acı çekeceklerinden, fiziksel yaralanmaları herhangi bir şekilde çok acı çekmeden atlatırlar. Adrenalin göz bebeklerinin büyümesine de etki ederek, göze gelen ışık oranının artmasına destek olur. Bu durum canlıların daha belirgin şekilde görüşe sahip olmasını sağlar. Göze daha fazla ışık geldiğinden, canlılar etrafındakileri daha kısa sürede algılamaya başlar. Bu konuda yapılan araştırmalarda, adrenalin hormonunun yarılanma ömrünün kişilere göre farklı olsa da, ortalama 2 dakika olduğu tespit edilmiştir.

Captcha işaretlenmemiş.